na Rzecz zachowania Naturalnego Piękna Wsi i Godną Starość

RATUNEK DLA KRAJU

"A co o inicjatywie sądzi sam zainteresowany?

 

"Na temat działań grupy wójt mówi - Moim zdaniem to jest PRÓBA ZDOBYCIA WŁADZY, PRÓBA PRZYWŁASZCZENIA tego wszystkiego co my robimy przez tę grupę niezadowolonych nie patrząc zupełnie na interesy społeczności ani gminy (...)"

www.podlasie24.pl
PROTOKÓŁ NR XIX/12
Z XIX posiedzenia Rady Gminy Mielnik
w dniu 28 grudnia 2012 roku.( str. 14, fragm. )„W dyskusji nad projektem uchwały budżetowej głos zabrali:

Pani Maria Boguszewska
W mojej ocenie budżet gminy na 2013r. nie zabezpiecza środków finansowych na bieżące potrzeby mieszkańców: na dofinansowanie transportu publicznego dla mieszkańców gminy. Na zapewnienie specjalistycznej opieki medycznej dla osób obłożnie chorych. Rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej w Mielniku, lecz nie wzięto pod uwagę, że trzeba wyremontować sieć wodociągową i położyć światłowody na potrzeby internetu szerokopasmowego.

(…) obniżyć wydatki : na promocje gminy – ze 101 tys. zł. Do 50 tys. zł. Organizacje imprezy „Dni Gminy Mielnik” - ze 140 tys. zł. Do 100 tys. zł (…)
Tym bardziej, że w 2013r. dużym obciążeniem dla gminy są już zaciągnięte kredyty i inwestycja Trylogia Park Historyczny – kosztowna, NIE KONSULTOWANA Z RADNYMI I MIESZKAŃCAMI GMINY.


Pan Sławomir Pytel

(…) Pan Wójt rozpoczynając w 2007r. Społeczne działanie w gminie wystawił hasło „ dalekie cele łatwo osiągać razem” Jest to stwierdzenie z którym zgodzą się wszyscy, jeśli jest realizowane w sposób właściwy. Pan radny stwierdził, że według jego subiektywnej oceny i odczuć, to „ razem” odnosi się do najbliższego otoczenia Pana wójta. O radnych Pan wójt przypomina dopiero wtedy, gdy jest taka potrzeba, kiedy dochodzi do zgrzytów w radzie.(...) Stwierdził, że szanuje postępowanie Pana wójta w zakresie pozyskiwania środków, natomiast negatywnie ocenia jego postępowanie w aspekcie społecznym „

/ protokół w całości do przeczytania w BIP gminy Mielnik /cd. RATUNEK DLA KRAJU

Bez względu na to, czy istnieje planowe działanie w celu ograniczenia populacji, czy „dyskretne wycieranie” kraju z mapy Europy, czy tzw. konieczność dziejowa, jak to się już zdarzało w minionych epokach - wzniesienia i upadki; jedno jest pewne, że coś - w większym niż kiedykolwiek stopniu, uniemożliwia normalną codzienną egzystencję - zarówno tym, co się wzbogacili działaniem spod „ciemnej gwiazdy” raczej, niż uczciwą pracą – bo muszą teraz drżeć, o władzę i swój dostatek, jak i biednym, bo życie nawet ich potomstwa jest zagrożone - biologicznie i materialnie. Najspokojniejsi wydają się ci, którzy nie mają już nic, a są coraz liczniejsi.
Człowiek jest jednak istotą twórczą – zawsze będzie szukał wyjścia, rozwiązań; trzeba PRZEŻYĆ.

Polacy mają w tym szczególne doświadczenie. Skupię się na moim najbliższym otoczeniu. Ratunkiem dla kraju w tej chwili, jest polska wieś. Co więcej – największe szanse i możliwości ma tzw. „Polska B” ! Od niej wszystko się zacznie. Zobaczycie.
Zanim nawiążę bezpośrednio do tytułowego zdania „Ratunek dla kraju „ skupię się na mojej gminie na Podlasiu.
Zostawmy więc na boku - afery na szczeblu rządowym kraju; nie słuchajmy gadających głów – celebrytów politycznych z mównic i z telewizora. Rządzący, ( na wysokim szczeblu, czy lokalnym ) cokolwiek by nie zrobili złego, czy poprawnego – mają i będą mieli z czego żyć, a swoje porachunki i tak pozałatwiają między sobą i na swoją a nie naszą, korzyść. Dlatego przy WYBORACH trzeba być uważnym.

A my …? MY MAMY WYJŚCIE – naszą wieś, naszą ziemię, nasze ogródki..., naszą wspólnotę samorządową. Potrzeba nam tylko gospodarza, który będzie o nas dbał i chronił otoczenie w którym żyliśmy i żyjemy na co dzień.

O aktualnym Wójcie - cokolwiek byśmy nie mówili i nie myśleli, to jednak bardzo dobrze, że tak „pracowicie” dreptał po wioskach, aż wydreptał zmianę. Po 20 latach nastąpiła zmiana, bo myśmy już jej chcieli i mimo pewnych wątpliwości - zaryzykowaliśmy i chwała nam za to!

Dzięki temu mamy mniej szans na popełnienie następnego błędu. Jest jeszcze jedna znacząca korzyść, mianowicie; to sygnał dla władzy obdarzonej przez nas zaufaniem i dobrobytem, ŻE JUŻ TAK ZUPEŁNIE NIE LICZYĆ SIĘ Z LUDŹMI, TO po prostu –
NIE WYPADA, NIE MOŻNA !

„W ujęciu socjologicznym ( psychologicznym ), mobbing jest określone, jako terror psychiczny: nieprzyjemne wypowiedzi i zachowanie osób, lub osoby w stosunku do innej / innych, zmierzające do wyłączenia osoby z grupy „ Typologia moberów – (opis działalności ).
„Stowarzyszenie Antymobingowe „ - Białystok.

Czego obecny Wójt nie zrozumiał..?
A no tego, że miał do „swojej dyspozycji” mieszkańców gminy, ale – jak się okazało, byli mu potrzebni tylko do wyborów, co gorsze, to już było w założeniu. Pomijając aspekt ludzki – patrząc na uposażenia, jakie poszły z budżetu gminy, wzbogacając „fachowców„ spoza gminy – to robi wrażenie. ( Każdy z Was czytelnicy tego tekstu, może sobie wziąć wysokość miesięcznego zarobku jednej takiej osoby – np. 7000 tys. zł. pomnożyć przez 12 miesięcy, a to jeszcze raz pomnożyć przez dwa – dwa lata
od wyborów). Cyfry pokaźne, a rezultaty...? ( poza propagandowymi.. ? ).
Kiedy zapytałam gminnego ambasadora kultury ile zarabia ? Odpowiedział – „ … a to jest tajemna umowa„. Obywatel może wiedzieć ile zarabia minister, poseł, prezydent, burmistrz, starosta, ale nie - jakie jest uposażenie zastępcy Wójta, czy dyr. kultury z powołania w gminie na Podlasiu.

Czego jeszcze obecny Wójt nie pojął.. ?
A no tego, że realizowanie swoich pomysłów na naszym komunalnym mieniu, bez konsultacji z mieszkańcami, jest „samowolką budowlaną”. Zabawa w ustawianie klocków z Trylogii, na obszarze unikatowym pod względem przyrodniczym, jest totalną ignorancją wartości i bogactwa w jakie wyposażyła nas Matka Natura. Nawet w PRL -u, w dobie radosnej budowy socjalizmu, doceniano ten region i nie budowano cyrku, ani PGR - u
( cyt., z ) - Florian Celiński – Flora pontyjska w Mielniku nad Bugiem. „O ile okolice Podlasia są monotonne, to sam Mielnik odznacza się silnym urozmaiceniem budowy geologicznej. Na niewielkiej stosunkowo przestrzeni gromadzą się tu różne utwory pochodzące z okresu kredy, trzeciorzędu i czwartorzędu. (… ) Zaznaczyć należy, że poza względami florystycznymi za ochroną tego terenu przemawia także piękno krajobrazu.
Malownicza okolica Mielnika już przed wojną ściągała tu wielu turystów. Byłoby również wskazane uświadomić mieszkańców Mielnika o wartości tych zabytków i zobowiązać do zaopiekowania się nimi władze miejscowe, jak milicję obywatelską, Gminną Radę Narodową oraz grono nauczycielskie i organizacje młodzieżowe” /koniec cytatu /.

„CHROŃMY PRZYRODĘ OJCZYSTĄ”
Organ Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
Państwowe Wydawnictwo Naukowe -
grudzień 1954r.


RATUNEK DLA KRAJU – (c.d.n.) ( Będzie o tym; czego szuka NA WSI w dzisiejszych czasach turysta ? Po co przyjeżdża NA WIEŚ - o prawie nieskażonej naturze ?
Czy aby na pewno – marzy o tym, aby „zakuć się w dyby” pt. „Trylogia” - NA PODWORCU CHREPTIOWA „pomysłu' P. Wójta, bo nie jest to pomysł mieszkańców, ani nawet Radnych.


DLA FUNDACJI ENGRAMPonad trzystu mieszkańców gminy Mielnik podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta Adama Toboty.

Jak mówi jeden z inicjatorów referendum Andrzej Maruszeczko, w czwartek (14.02) wniosek trafił do Krajowego Biura Wyborczego. Osoby, które się pod nim podpisały obawiają się, że powstający w Mielniku Park Historyczny Trylogia spowoduje duże kłopoty finansowe gminy.

Jak mówi Andrzej Maruszeczko, pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisały się w ciągu kilku dni 363 osoby, podczas gdy wystarczyłyby 234 podpisy.

Nawigator

Licznik odwiedzin

161241
Dziś 35
Ostatni tydzień227
Ostatni miesiąc744
Ogółem161241