na Rzecz zachowania Naturalnego Piękna Wsi i Godną Starość

Usypianie

Usypianie zwierząt, w trosce – „aby się nie męczyły” jest wyłącznie troską o nasz komfort, o naszą wygodę, a nie o czworonożnego wiernego przyjaciela, (bo sika pod siebie, bo trzeba mu pomóc wstać, bo trzeba wydać na weterynarza, bo już nie zdobi salonu, ogródka, nie pilnuje obejścia itd.).
Oczywiście, zdarzają sie wyjątkowe sytuacje, ale są one, jak nazwa wskazuje – wyjątkowe! Tak naprawdę, do takiej hipokryzji i samo-oszustwa, zdolny jest tylko człowiek. Daleko mu do szlachetności zwierząt.
Chciałabym widzieć minę właściciela uczepionego jak jego pies - na półmetrowym łańcuchu, na mrozie, czy w upale przy pustej misce, bez kropli wody, bez skrawka cienia czy osłony! Albo w tzw. kojcu z siatki, w odchodach niesprzątanych od miesięcy i bez żadnej nadziei na spacer ze swoim PANEM. Nasze człowieczeństwo objawia się tym, jak traktujemy żywe istoty wokół nas, zwłaszcza bezbronne, słabsze i przez nas samych zniewolone.
Łagodne wyroki Panów Sędziów za maltretowanie zwierząt, świadczą o kulturze naszego społeczeństwa. Okrucieństwo ludzkiej istoty nie ma sobie równego w świecie. Czyżby to ilość „pożeranego” mięsa w ten sposób wpływała na nasze zachowanie?
Organizm człowieka (z natury swojej) nie jest przystosowany do żywienia się mięsem, w każdym razie nie w takiej ilości. Jest stare powiedzenie (słyszałam je od mojej Babki):
„Jak długo człowiek będzie zabijał więcej żywych stworzeń, niż mu to potrzebne do przeżycia, tak długo będzie nękany niezliczoną ilością coraz to nowych i nowych chorób...”.
Coś w tym jest. Co więcej – naprawdę niewiele wiemy na temat odczuć zwierząt; ich psychiki - życia wewnętrznego. Bardziej jesteśmy zajęci eksperymentowaniem na zwierzętach, aby przedłużać za wszelką cenę nasze opasłe życie, niż zastanowieniem się nad sensem tego wszystkiego i tak koło się zamyka. Warto przypomnieć, że zwierzak – każdy zwierzak kręgowiec, ma dokładnie wszystkie organy takie same jak nasze i czuje ból, lęk, samotność, tęsknotę, zimno - rodzi się tak jak my, ale umiera godniej niż my - jeżeli jest mu dane umrzeć śmiercią naturalną.


Mętna, 29 październik 2008r.
/ patrząc na wypatroszone jelita sarny /

Nawigator

Licznik odwiedzin

160288
Dziś 16
Ostatni tydzień125
Ostatni miesiąc762
Ogółem160288